Siin saab tutvuda eelnevate loengutega.

Rait Maruste : „Eesti riigiõiguslik areng”

Link salvestusele: www.panopto.ee/academia-pernaviensise-IX-mottekoda
Toimus 3. detsember kell 17-19

Detsembris tähistab Tartu Ülikool emakeelse ülikooli 101. aastapäeva, ent ajast kantuna lükkuvad suuremad pidustused edasi. Käesoleva kalendriaasta viimane, järjelt üheksas Academia Pernaviensis toob e-keskkonnas kokku mõttekojana tegutseva kogukonna, hoides tähtpäevahõngu ja mõtestades muutusterohket aastat. Sel korral on meie külaliseks Pärnus sündinud ja Pärnumaal kasvanud, endine Riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik ning Tartu Ülikooli külalisprofessor Rait Maruste. Maailmatasemel kohtunikuteed kandnud lektor annab pildi Eesti riigiõiguslikkust arengust, mis väärib kaasamõtlemist nii praeguse ajahetke, rahvusülikooli aastapäeva kui ka Pärnu kui Eesti Vabariigi sünnilinna kontekstis.

Sel sügisel ilmus riigiõiguse sihtkapitali toel ja teaduste akadeemia egiidi all tema koostatud kogumik “Eesti omariikluse põhidokumendid”. Rait Maruste sõnul ei ole tegu ajaloo või riigiõiguse alase teadustööga, vaid pigem populaarteadusliku väljaandega, et avardada omariikluse tundmise võimalusi. See on ka hool oma riigi (riigi)õigusliku ajaloo eest, sest vastasel korral teevad seda tööd teised meie eest neile sobival viisil.

Tiit Hennoste avalik loeng: Meediakeel ja meediameel

Seekordses Academia Pernaviensise avatud loengus tuli juttu eesti trüki- ja netimeedia keele ja meele seisust ja muutumisest viimase kümnekonna aasta jooksul, mida ühendab kvaliteetajakirjanduse kriis. Mõned märksõnad: eluväärtused, uudisväärtused ja klikiväärtused, konfliktid ja vihkamise keel, peavool ja alternatiivmeedia, faktid, faktoidid ja ajakirjanduslik „postmodernism“. Tiit Hennoste (PhD) on Pärnust pärit Tartu Ülikooli eesti keele vanemteadur, suhtluse- ja tekstiuurija. Ta on viimased kolmkümmend viis aastat uurinud eesti suulist keelt ja suhtlust, eesti kirjanduse ajalugu, ennekõike avangardkirjandust ja modernismi ning meediat, ennekõike trükiajakirjandust. Avaldanud meediast hulga artikleid ja viis raamatut, õpetanud ajakirjanikke, konsulteerinud meediaväljaandeid, teinud kujundusi ajalehtedele ja ajakirjadele, osalenud žüriides ja rahajagamistes.

MAJANDUS- JA SOTSIAALELU: mis toimus, toimub ja toimuma hakkab

Link salvestusele: www.panopto.ee/academia-pernaviensise-VII-mõttekoda
Toimus: 11. september kell 16–18

Academia Pernaviensise teine hooaeg alustab. Pernvaviensise seitsmendas mõttekojas vestlesid kaks silmapaistvat Eesti majandusteadlast professor Maarja Vadi ja akadeemik Urmas Varblane teemal: „MAJANDUS- JA SOTSIAALELU: mis toimus, toimub ja toimuma hakkab”. Kuna TÜ Pärnu kolledži raamatukogu läbib remondikuuri, kohtus mõttekoda seekord Pärnu Muuseumi Klubis, Aida tn 3. 

Avalik veebiseminar: „COVIDi järgne majandus”

Link salvestusele: www.panopto.ee/academia-pernaviensise-VI-mõttekoda
Toimus: 5. juuni kell 15–17

Academia Pernaviensise kuuenda mõttekoja külaliseks oli Eesti majandusteadlane, Tartu Ülikooli majandusteaduskonna rahvusvahelise ettevõtluse professor ja Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik Urmas Varblane avaliku loenguga „COVIDi-järgne majandus“. Professor Varblane tutvustas viimaseid üleilmseid majandusanalüüse, mille taustal võib hinnata, kas COVID-19 viirus oli majanduskriisi põhjustaja või selle loomupärase jahenemise kiirendaja. Samuti vaadeldi, milliseid suundumisi võib prognoosida täna, viimaste majandusnäitajate põhjal ning maailmamajanduse eelmisi kriisiperioode analüüsides. Millised on Eesti valikud ja võimalused? 

Vaata ka Urmas Varblase koostatud slaide.

Avalik veebiseminar: Põhiõigused ja tehnoloogia nende kaitsel

Link salvestusele: www.panopto.ee/academia-pernaviensise-V-mõttekoda
Toimus: 13. mai kell 15–17

Avalikus veebinaris arutles Pärnust pärit informaatikateadlane Dan Bogdanov teemal „Põhiõigused ja tehnoloogia nende kaitsel“. Aruteluks tulid privaatsuskaitse tehnoloogiad ning nende roll ühiskonnas, kuidas täna riigid ja suurfirmad andmeid kasutavad, milline on koroonaviiruse järgne maailmakorraldus ning kas tehnoloogiaga saab õiguseid tagada.

Avalik veebiseminar: „Tuleviku oskused ja tuleviku haridus”

Link salvestusele: www.panopto.ee/academia-pernaviensise-IV-mõttekoda
Toimus: 23. aprill kell 15–17

Oma ettekandes vaatles Raul Eamets suuri üleilmseid trende, mis meid täna ja suure tõenäosusega ka järgneva 15–20 aasta jooksul mõjutavad. Lisaks arutles ta teemal, kuidas muutub tulevikus tööturg ja mis oskusi on tulevikus vaja. Loengu teises osas käsitles Raul Eamets Eesti haridussüsteemi võimalikku tulevikku, ettekanne tugineb „Eesti haridusstrateegia aastaks 2035“ tarbeks koostatud visioonipaberil, mille koostamise ühte töörühma R. Eamets juhatas.

Raul Rebase avalik loeng: „Millega eristub Pärnu?“

Koht: TÜ Pärnu kolledži raamatukogu (Ringi 35, Pärnu)
Toimus: 20. veebruar kell 15.00

Academia Pernaviensise kolmandal mõttekojal toimub Raul Rebase avalik loeng „Millega eristub Pärnu?“ ning sellele järgneb arutelu.

Pärnu positsiooni mõtestades vaagime, kuidas tajutakse kohatunnetust ja kuidas kujuneb paikkonna kuvand. Mis on märgid ja narratiivid, mille abil kohalikud ja külalised seoseid näevad? Millised muutused on toimunud Pärnu imagos ja identiteedis? Millega eristub Pärnu tulevikus? Kas suvepealinn toidab ka talvel? Kuidas tunnevad end Pärnu noored? Aga kõik põlvkonnad? Abiks on siin Raul Rebase kogemus ja paikkondade uuring.